gospodarka i banki

Powinni zająć się bardziej literaturą a nie naukami ścisłymi. Wzrost gospodarczy, który wypracowany jest dzięki ciężkiej pracy wykwalifikowanych pracowników, uzbrojonych w nowoczesną technologię w nowoczesnych firmach i dzięki któremu nawet biedni mają szansę na lepsze życie jest: „bardzo niebezpieczną strategią”. Piękne cofnijmy się do jaskiń a ogień krzesajmy jak ludzie pierwotni! A Skąd bierze się zadłużanie? Po prostu zarabiamy za mało pieniędzy i zamiast wydawać je z własnej kieszeni ciągle musimy wspierać się kredytami.Na czym zarabiają oczywiście bankierzy i dla nich to bardzo dobry biznes (chyba najlepszy na tej planecie). Musimy naciskać na rządy, na podwyżki płacy minimalnej oraz na wzmożenie pierwotnej emisji pieniądza aby ograniczyć kredytobranie, więcej korzystac z własnych zasobów pieniężnych a nie bankowych. Ale czy rządy będą w stanie działać na rzecz obywateli i ograniczyć biznes bankierom. Zależy w co się przeznaczy pieniądze jak dostać darmową pożyczkę – czy na konsumpcję, czy na inwestycje.  W przypadku konsumpcji sprawa jest prosta pieniądze raz przejedzone przepadają, nie pracują. Przykład OFE – 60 % środków OFE finansują emerytury z KRUS, emerytury mundurowe, szereg rozlicznych przywilejów. Te grupy nie wnoszą nic do budżetu, zwłaszcza rolnicy, a ich długi względem budżetu państwa musimy my pokryć – jak w postaci zadłużania się poprzez np. obligacje.. I dług się roluje. W obecnym układzie – rolnictwo nie generuje przychodów netto do budżetu, mało tego rolnicy nie są mocą prawa zobligowani do rachunkowości, ewidencji swoich przychodów i kosztów. Tak więc nie wiadomo ile produkują itd.. Jest również wśród nich ogromna grupa gospodarstw, w cudzysłowie socjalnych które nie produkują na rynek tylko na własne potrzeby – a w pełni korzystają z przywilejów KRUS etc., programy młody rolnik itd.

W przypadku inwestycji (pomijam amortyzację) – majątek pracujący, czyli ten który generuje przychody (często zysk finansowy i ekonomiczny) – ten majątek się pomnaża (dotychczasowy stan posiadania + nowy majątek) np. zakład kupuje nową maszynę która jest dwukrotnie wydajniejsza i znacznie mniej energochłonna i kapitałochłonna. Oznacza to że zakład potraja produkcję (zmniejsza koszty) a więc jego zysk jest większy. Ta maszyna szybciej się zwraca.
Oczywiście zakład przeważnie weźmie na to kredyt, zdobędzie dofinansowanie z UE jeżeli jest lub ze środków własnych o ile posiada odpowiednią nadwyżkę.