kredyty hipoteczne

Przy kredycie hipotecznym bardzo ważna jest ocena zdolności kredytowej, w końcu każy 0,1% marży bankowej to tysiace zł przy spłacie.  Przy ocenianiu zdolności kredytowej bank szczególnie przy kredycie hipotecznym weźmie pod uwagę również Twoją historię kredytową, którą może sprawdzić w bazie Biura Informacji Kredytowej.  BIK jest to instytucja, która gromadzi dane o wszystkich zaciągniętych przez Ciebie kredytów w ciągu ostatnich 5 lat.
Wpływ na wiarygodność kredytową ma przede wszystkim to, czy kredytobiorca spłacał swoje dotychczasowe raty w terminie.
Opóźnienia w płatnościach, które mogą wpłynąć aż na 76% oceny BIK działają mocno na twoją niekorzyść.
Brak historii kredytowej- również  nie działa na twoją korzyść. Dlaczego? Bo jeśli do tej pory nie zaciągnąłeś żadnego kredytu, jesteś dla banku białą plamą, bank nie ma powodów by uznać, że w przypadku  kredytu hipotecznego będzie podobnie. Za to można dostać BIK w 11% punktów.
Wykorzystywane limity na kartach kredytowych i kontach bankowych, mogą stanowić  punktacji BIK 8%.
Uważać należy też na zbyt duża liczba wniosków o przyznanie kredytu złożona w bankach w krótkim okresie czasu. Każde takie podanie o kredyt hipoteczny obniża Twoją wiarygodność i nie stawia Cię w najlepszym świetle jako potencjalnego kredytobiorcę, dlatego nie warto składać wniosku o kredyt do 20 banków. Może to wpłynąć na ocenę BIK w 5%.
BIK ocenia Twoją historię kredytową za pomocą gwiazdek i specjalnego scoringu punktowego. Im dłuższa historia terminowo spłacanych kredytów, tym wyższa punktacja. W najlepszej sytuacji są osoby, które posiadają 544-631 punktów (5 gwiazdek), mogą one liczyć na korzystniejsze warunki kredytu hipotecznego. Oczywiście, przed złożeniem wniosku o kredyt możesz sprawdzić, jaki jest Twój scoring. Poprzez stronę internetową Biura Informacji Kredytowej możesz zamówić bezpłatnie na okres 60 dni uaktualniany raport BIK dotyczący Twojej historii kredytowej i oceny punktowej.
Jeśli Twoja punktacja nie jest zadawalajaca, możesz ją poprawić. Pamiętaj jednak, że wymaga to czasu, dlatego powinieneś o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej przed złożeniem wniosku o przyznanie kredytu hipotecznego.
Aby podwyższyć ocenę swojej wiarygodności:
ogranicz liczbę wniosków kredytowych składanych w bankach w krótkim okresie czasu,
weź mniejszy kredyt, na przykład na zakup telewizora i spłać go w terminie, pamiętaj że biorąc kredyt na lokówkę za 100zł na 10 rat trochę źle wypadasz w oczach analityków. Pamiętaj, zanim zaczniesz się ubiegać o kredyt hipoteczny, nie korzystaj z limitów na kartach kredytowych i rachunkach bieżących.

Pamiętaj rata kredytu to głównie WIBOR(LIBOR)+MARŻA BANKU, WIBOR jest od ciebie niezależny, marża jest negocjowalna i zależy po części od oceny ryzyka kredytowego banku. Na wysokość miesięcznej raty wpływa oprocentowanie kredytu, które składa się z dwóch składników: stałej marży dla banku oraz zmiennej stawki bazowej. W przypadku kredytów w złotych jest to WIBOR. Marża banku jest stała w całym okresie kredytowania, zmienna jest jedynie stopa bazowa, która jest aktualizowana co 3, 6 lub 12 miesięcy, najniżej oprocentowana jest stopa 3M.

Biorąc kredyt interesuje nas głownie miesięczna rata , którą będziemy spłacać. Jednak przed podjęciem decyzji kredytowej warto jednak przeliczyć, ile wyniesie nas całkowity koszt kredytu mieszkaniowego. Główne elementy jakie należy wziąć pod uwagę to: marża, prowizja, ubezpieczenia oraz wycena nieruchomości.

inne oferty kredytów hipotecznych

PKO BP finansowanie do 90 % wartości nieruchomości
długi okres kredytowania – aż do 35 lat
wakacje kredytowe raz w roku (możliwość zawieszenia spłaty jednej raty)
atrakcyjne, negocjowane indywidualne warunki cenowe

WNIOSEK O KREDYT HIPOTECZNY

Expander Klientom zainteresowanym kredytem mieszkaniowym eksperci Expandera bezpłatnie pomagają wybrać jedną z 200 ofert kredytowych, w jednym z 20 banków.

WNIOSEK O KREDYT HIPOTECZNY